Ölmeyen insanların yaşadığı yer ortaya çıktı. Pencereden görüntülendi

Birçok kişi için yaşam, zamanla yaşlanmakla birlikte durgunlaşan bir deneyim olarak algılanır ancak yaşlanmanın doğal bir süreç olduğu gerçeği, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını benimsemek için bir yol olarak tanımlanabilir.

Ülkemizde 60 yaşından sonra insanlar sıklıkla hareketsizleşme eğilimindeler ancak, biraz hareketin ve özellikle düzenli yürüyüşlerin ne kadar faydalı olabileceğini göz ardı etmemek ve sağlığı önemsemek gelecek yılllarda daha dinç olma açısından büyük öneme sahiptir.

Bilimsel araştırmalar, yürüyüşün sağlık üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlarken sosyal medyada yeni bir video gündem oldu. Videonun başlığı ise oldukça dikkat çekti: Ölmeyen insanların yaşadığı yer ortaya çıktı.

“BURADA YAŞAYAN ÖLMEZ”

Bir kişi nerede çekildiği bilinmeyen bir videoda iki kişinin düzenli yürüyüş yaptığını gösterdi. “Bu kadın ölmez” diyerek köpeğiyle birlikte yürüyen bir kadını gösteren kişi sonrasında ise başka bir kadını göstererek “Bu kadın da ölmez” dedi. İnsanların her gün düzenli yürüyüş yaparak hem bedenen hem mental sağlıklarının ne durumda olduğunu gözler önüne serdi.

YAŞLANMA KOMPLEKSİNDEN KORUYOR

Düzenli yürüyüş, kalp sağlığını iyileştirip kan basıncını düzenlerken kilo kontrolüne sağlar ve diyabet riskini de azaltır. Uzmanlar tarafından da yürüyüşün önemi zaten defalarca kez açıklanmıştır.

Ayrıca, düzenli yürüyüş yapmak ruh halini iyileştirirken stresi azaltıp, zihinsel sağlığı destekler. Hatta uyku kalitesini bile artırır. Tüm bunlar, yürüyüşün sadece bedensel sağlık için değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal iyi oluş için de önemli olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde spor yapmayan kişiler belli bir yaştan sonra “yaşlanma” kompleksine ve psikolojisine girerken bu durum kişiye aslında zarar vermekte…

Yaşlanma sürecinde, düzenli egzersiz yapmak vücudu güçlendirirken kişinin bağımsızlığını da korumakta.

VÜCUT VE ZİHİN İÇİN ÇOK FAYDALI

70 yaşından sonra bile düzenli yürüyüşler, kemik sağlığını destekleyerek osteoporoz riskini azaltırken dengeyi geliştirir ve düşme riskini azaltıp yaşam kalitesini artırmaktadır. Sporsuzlukla birlikte gelen sıkıntıların önüne geçmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için yürüyüş gibi düşük etkili egzersizlerin önemi büyük olacaktır.

Küçük şehirlerde, ilçelerde ve köylerde yaşayan insanlar için yürüyüş, sadece sağlıkları için değil aynı zamanda çevrelerini keşfetmek ve topluluklarıyla bağlantı kurmak için harika bir fırsat olacaktır. Doğayla iç içe olmak, temiz hava almak ve çevreyi keşfetmek, ruhsal olarak da yenilenmeye yardımcı olacaktır.

Bu yerde insanların ölmeyeceği belirtilirken söz konusu videoda her yaştan insan için yürüyüşün, sağlıklı bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini ifade eder.

Özellikle yaşlanma sürecinde, düzenli yürüyüşler vücut ve zihin için birçok fayda sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir