Öğrencilere devamsızlık affı müjdesi geldi, MEB açıkladı kaç güne kadar af gelecek?

Öğrencilerin yaygın olarak en büyük sorunlarından bir tanesi de devamsızlık diyebiliriz. Peki her sene olan şey yani devamsızlık affı bu yıl da gelecek mi?

Bilindiği üzere devamsızlık yüzünden her yıl binlerce öğrenci sınıf tekrarı yapmak zorunda kalıyor.

Fakat MEB düzenli olarak her yıl bazı sınıf kademelerinde devamsızlık affı ilan ediyor. Yani devamsızlık yüzünden sınıfta kalanlar, bu af sayesinde sınıfı geçiyorlar.

Elbette bu noktada asıl merak edilen unsur devamsızlık affının hangi sınıf kademelerine geleceği.

Malum şimdiye kadar 12. sınıflar için her yıl sonu devamsızlık affı geliyordu. Hatta geçtiğimiz yıllarda bu af tüm sınıf kademelerine getirilmişti.

Fakat Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesiyle birlikte bu yıl da devamsızlık affının gelip gelmeyeceği önemli bir soru işareti haline gelmişti.

Şu anda devamsızlık süresi 30 gün ile sınırlı. Üstelik bu süre içerisinde raporlu ve izinli olarak kayda geçen devamsızlıklar da dahil.

Özürsüz devamsızlık süresi ise 10 gün. Yani bir öğrenci özürsüz olarak 10 günden fazla devamsızlık yaptığında ne yazık ki notları ne olursa olsun sınıf tekrarına kalıyor.

Hali hazırda kulis bilgilerine göre 12. sınıflar için yeni bir devamsızlık affı tasarısı üzerinde çalışılıyor. Fakat bu sefer şöyle bir durum var.

Devamsızlık affı gelse bile birinci dönem yapılan devamsızlıkların bu af kapsamı dışında kalacağı belirtiliyor.

Yani eğer bir öğrenci, ilk dönem yaptığı devamsızlıklar yüzünden sınıfta kaldıysa, aftan yararlanamayacak.

Buradaki temel amaç üniversiteye hazırlık için devamsızlık yapan öğrencileri ayırabilmek. Elbette şu an kesinleşmiş bir durum söz konusu değil.

Muhtemelen tüm detaylar önümüzdeki günlerde netleşecektir. MEB’ten gelecek olan resmi açıklamayı beklemekte yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir