EBRD’den QNB Finans Leasing’e 25 milyon Euro kredi

EBRD, QNB Finans Leasing’e Türkiye’de 25 milyon Euro’luk krediyi onayladı. Euro veya Türk lirası cinsinden sağlanan finansman, Türkiye Yeşil Ekonomi Finansman Programı II (GEFF II) kapsamında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliğine dayanıklılık önlemlerini kapsayan yeşil ekonomi yatırımlarını desteklemek için tahsis ediliyor.

QNB Finans Leasing, fonları, GEFF II Çerçevesi’nin teknik uygunluk kriterlerine uygun olarak yeşil ekonomi yatırımları taahhüt eden alt borçlulara kira finansmanı sunmak için kullanacak.

Buna, Türkiye için yeşil teknoloji seçici kapsamındaki uygun teknolojilerin tedarikçileri ve üreticilerinin finansmanı ve tanınmış sürdürülebilirlik sertifikasyon sistemlerine göre sertifikalandırılmış alt borçluların desteklenmesi de dahil.

İKLİME DİRENÇLİ BİR EKONOMİYE GEÇİŞ

Projenin, 70 ETI puanıyla önemli bir geçiş etkisi yaratması bekleniyor. Proje, Türkiye’de çevresel açıdan sürdürülebilir, düşük karbonlu ve iklime dirençli bir ekonomiye geçişi hızlandırmaya hazırlanıyor.

QNB Finansbank iştiraki olan QNB Leasing, özellikle ticari ve KOBİ müşterilere odaklanarak çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. EBRD’nin finansmanı, yenilikçi finansman yapıları ve araçları, standartların belirlenmesi, risklerin azaltılması ve finansman tabanının çeşitlendirilmesi için orta vadeli finansman sağlanması yoluyla değer katması bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir