Bayram öncesi rezervasyonlar hızlandı! 100 milyar TL’yi aşan beklenti: 4 kişilik ailenin otel fiyatı ne kadar?

Milliyet.com.tr/ÖZEL Okulların tatile girmesi ve Bayram tatili nedeniyle turizmde hareketlilik başlıyor. Vatandaşlar memleketine gitmek veya bir tatil beldesinde Bayramı geçirmek için hazırlıklarını yaptı.

Öte yandan Yunan adalarında kapıda vize uygulamasının başlamasıyla birlikte vatandaşların bu bölgelere ilgisi de önemli ölçüde arttı. Peki tatil için şu anda yurt içi ve yurt dışı destinasyonlara talep ne durumda?

SEKTÖRDEN 100 MİLYAR LİRALIK BEKLENTİ

Yurt içinde 2 ebeveyn, 2 çocuk 5 günlük bir tatil yapmak istese otele en düşük ödeyeceği ücret ne kadar oldu? En çok hangi bölgelere rağbet var?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıkladı. Bağlıkaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bayram tatili rezervasyonlarında geçen yıla göre artış söz konusu. Bayramın okulların kapanmasına denk gelmesi özellikle deniz tatili planlayan aileler için önemli bir fırsat sunuyor. Kurban Bayramı döneminde 3 milyona yakın kişinin turizm hareketlerine katılmasını bekliyoruz. Eş, dost, akraba, memleket ziyaretleriyle birlikte 10 milyonun üzerinde kişinin seyahate çıkacağı bayram tatili döneminde 100 milyar TL’yi aşacak bir ekonomik hacim oluşmasını öngörüyoruz.

BAYRAMDA EN ÇOK İLGİ ÇEKEN YERLER: ‘YÜZDE 80’İ AŞTI’

Kurban Bayramı tatili için seyahat acentelerimiz her bütçeye uygun tatil seçenekleri hazırladılar. Antalya ve Ege’deki tatil destinasyonlarımızda otel dolulukları yüzde 80’leri aştı. Yurt içinde Bodrum, Kemer, Marmaris, Side, Belek, Alanya, Çeşme ilgi çeken destinasyonlarımız arasında yer alıyor.

İSTANBUL CİVARINDA NERELERE RAĞBET VAR?

Seyahat acentelerimiz İstanbul’dan uzaklaşmak istemeyenler için günübirlik turlar da hazırladılar. En çok tercih edilen yerler arasında; Sapanca, Şile, Ağva, Bursa, Çanakkale, Edirne gibi destinasyonlar geliyor.

‘KISA TURLARA İLGİ YOĞUN’

Kısa kültür turlarına da ilgi yoğun. Bir geceden başlayıp 2, 3, 4 ve 5 gecelik kültür turu paketleri mevcut. Kültür turu rezervasyonlarında geçen yılki bayram rezervasyonlarına göre bu yıl yüzde 40’ları aşan bir artış söz konusu. GAP bölgesi kültür turlarında öne çıkan destinasyonlarımız arasında.

4 KİŞİLİK BİR AİLE İÇİN EN DÜŞÜK OTEL FİYATI NE KADAR?

Türkiye dört mevsim tatil yapılabilecek, her bütçeye uygun tatil seçeneklerinin olduğu bir ülke. Tatil fiyatlarında vatandaşlarımızın tercih ettiği tatil destinasyonu, tesis türü, yıldızı ve almak istediği hizmetlere göre çok geniş bir yelpaze söz konusu. Bayram döneminde 2 yetişkin 2 çocuktan oluşan 4 kişilik bir aile için 5 günlük otel fiyatı 20 bin TL’den başlıyor. Tesisin bulunduğu bölge, konum ve verilen hizmetin niteliğine göre tatil fiyatları artış gösteriyor.

YURT DIŞINA RAĞBET NE DURUMDA?

Seyahat acentelerimiz yurt içinde olduğu gibi yurt dışına gitmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik de birçok tur programı hazırlıyorlar. Bayramda yurt dışı seyahatlerinde vize sıkıntısı olmayan veya vizesiz destinasyonların tercih edildiğini görüyoruz.

‘REZERVASYONLARDA YÜZDE 50 ARTIŞ VAR’

Geçen senenin bu dönemine göre yurt dışı rezervasyonlarında yüzde 50’lere ulaşan artışlar söz konusu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en çok ilgi gösterilen destinasyon olarak öne çıkıyor. Kapıda vize olarak adlandırılan sistemle turist kabul etmeye başlayan Yunan Adalarının yanı sıra vizesiz gidilebilen veya vize kolaylığı sunan Balkan ülkelerine talep de bulunuyor.

Deniz tatili planlayanlar ise başta Şarm el Şeyh olmak üzere Mısır’daki tatil bölgeleri ilgi gösteriyor. Orta Doğu’da Dubai de rağbet gören destinasyonlar arasında. Vizesi olan vatandaşlarımız ise daha çok İspanya, İtalya, Benelüks bölgesi ve Orta Avrupa turlarını tercih ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir